Jdi na obsah Jdi na menu
 

Rodičovské desatero bezpečnosti dětí na Internetu

Rodičovské desatero bezpečnosti dětí na internetu

1.Vyzvěte děti, aby si s vámi povídaly o tom, jak tráví čas na Internetu. Bavte se na Internetu společně s dětmi.


2.Naučte děti věřit svým instinktům. Pokud je při pobytu on-line něco znepokojuje, měly by vám o tom říci.


3.Jestliže děti  navštěvují konverzační místnosti,  používají programy zasílání  rychlých zpráv   (IM),   videohry   on-line   nebo   provádějí   na   internetu  jiné   činnosti   vyžadující identifikaci uživatele pomocí přihlašovacího jména, pomozte jim toto jméno vybrat a přesvědčte se, že toto jméno neprozrazuje žádné osobní informace.


4.Trvejte na tom, aby děti nikdy neposkytovaly svou adresu, telefonní číslo ani žádné jiné osobní informace, včetně toho, kam chodí do školy nebo kde si rády hrají.


5.Naučte děti, že rozdíl mezi dobrým a špatným platí na internetu stejně jako v reálném životě.


6.Ukažte dětem, jak mají respektovat ostatní uživatele online. Zajistěte, aby věděly, že pravidla slušného chování zůstávají stejná i při práci s počítačem.


7.Zajistěte, aby děti respektovaly právo na vlastnictví ostatních v režimu online. Vysvětlete   jim, že vytváření nelegálních kopií práce jiných lidí (hudby, videoher a dalších programů) je stejné jako krádež v obchodě.


8.Informujte děti, že se nikdy nesmi setkávat s přáteli z internetu osobně. Vysvětlete jim, že přátelé z internetu nemusí být těmi, za které se vydávají.


9.Poučte děti, že ne vše, co si přečtou nebo uvidí na internetu, je pravda. Vyzvěte je, aby se vás zeptaly, pokud si nejsou jisté.


10.Kontrolujte činnost svých dětí online pomocí pokročilého internetového softwaru. Funkce rodičovské    kontroly   vám    pomohou   filtrovat   škodlivý   obsah,    monitorovat   weby navštěvované dětmi a zjišťovat, co na těchto webech dělají.